|
|
УРОК 2 Тема: Значення знань про природу в життєдіяльності людини. Мета: • сформувати у п'ятикласників знання про науки, що займаються вивченням тіл та явищ природи, • з’ясувати значення природничих знань для її життєдіяльності, • узагальнити знання учнів про те, як треба поводити себе в природі.
Завдання: 1) сформувати в учнів знання про природничі науки; 2) довести учням важливість природничих досліджень для життєдіяльності людини; 3) скласти правила поведінки людини в природі; 3) формувати пізнавальну самостійність та вміння аналізувати навчальний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття і терміни: природничі науки, біологія, географія, фізика, астрономія, хімія, природознавство
Методи і методичні прийоми: словесний (фронтальне опитування, бесіда, розповідь, пояснення), наочний (демонстрація наочності)..
Обладнання:, підручник, робочий зошит, екологічні знаки, зразок календаря природи, кольорові квадрати.
Хід уроку
І. Організаційний момент. ІІ. Опитування попереднього матеріалу (Фронтальна бесіда). 1. Що таке природа? 2. Що таке об’єкти природи? 3. На які групи можна поділити всі об’єкти природи? 4. За якими ознаками живу природу відрізняють від неживої? 5. Поясніть, яка різниця між поняттями «тіло природи» та «явище природи»? 6. Наведіть приклади явищ природи? 7. Чому людину називають найвищим творінням природи? 8. З якою метою людина вивчає явища природи?
Завдання 1 Виправ помилки (Учням пропонують речення у якому є помилки, треба їх знайти та виправити) 1. Прилади людина використовує для вивчення тіл живої природи ( не тіл, а явищ). 2. Спостереження –це вивчення явищ природи за допомогою приладів ( не приладів, а органів чуттів). 3. Барометр використовують для вимірювання температури(не барометр, а термометр). 4. Для вимірювання ваги використовують термометр (не термометр, а терези). 5. Експеримент-це вивчення явищ природи за допомогою органів чуттів у штучних умовах.(не органів чуттів, а приладів) 6. Секунди вимірюють за допомогою органів чуттів (не органів чуттів, а секундоміра).
Завдання 2 Третій зайвий. (Учням пропонують три слова з яких одне зайве, його треба знайти). 1. Годинник, секундомір, терези. 2. Собака, стілець, будинок. 3. Термометр, барометр, рулетка. 4. Білка, клен, пісок. 5. Компас, лінійка, рулетка. 6. Мікроскоп, лупа годинник. При виконанні завдань учні отримують кольорові картки різного кольору: чорного, коричневого та синього. Колір картки відповідає різній кількості балів чорний - 0,25; коричневий - 0,75; синій - 1.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати навколишній світ. На уроці ми з вами будемо шукати відповіді на такі запитання: • Що означає слово «природознавство»? • Для чого людям знання про природу? • Де можна використати в житті знання про природу? • Як називають людей, які досліджують природу? • Як правильно поводити себе на природі?
План (запис на дошці) 1. Значення знань про природу. 2. Природничі науки. 3. Найвідоміші дослідники природи. 4. Правила поведінки людини в природі.
ІV. Вивчення нового матеріалу 1.Природознавство, як сукупність наукових знань про природу. Значення знань про природу. ( Розповідь вчителя з елементами бесіди)
Ми з вами вивчаємо предмет природознавство.
1. Що для вас означає це слово, з яких слів воно утворюється? (Утворюється з двох слів: природа і знати, означає вчити природу)/
Отже, природознавство-це сукупність певних знань про природу. (термінологічна робота і запис терміну в зошит). Знання про природу люди накопичували з давніх-давен і передавали з покоління в покоління. Без них вони просто не змогли б жити. Зоряне небо допомагало їм знайти дорогу в інші краї та повернутись додому. Знання про корисні копалини були потрібні для будівництва, виго¬товлення посуду та зброї, добування солі тощо. Можливість харчуватися давали знання про ґрунти, рослини та тварин. Знання про воду та вітер допомогли людям вести господарство (вітряки, млини), подорожувати (вітрильники) та ін.
2. Чи потрібні знання про природу людині і сьогодні? (Так, потрібні) 3. Які саме знання? (Знання про ґрунти, рослин, тварин, корисні копалини, речовини, тощо).
Так, дійсно сьогодні, як ніколи людині потрібні: • знання про ґрунти і рослини для збільшення врожайності пшениці, цукрових буряків, картоплі, • знання про свійських тварин для виведення нових порід, з метою збільшення надоїв молока, виробництва м'яса, шерсті; • знання про природу дозволять людині використовувати силу води і вітру, енергію атома і сонячних променів на електростанціях; • знання про корисні копалини: вугілля, нафту, газ, залізну руду, золото, дозволять краще використовувати їх у промисловості.
4. Для чого людині потрібні знання про природу? (Щоб легше адаптуватися до навколишнього середовища). Так, знання про природу значно полегшують життя людині, до¬зволяють створити кращі умови для її господарської діяльності.
2. Природничі науки. Найвідоміші дослідники природи. (розповідь вчителя з елементами бесіди) У результаті пізнання людиною природи виникли різні науки, які називають природничими. Вони мають свої закони та основні поняття.
5. Про які науки йде мова? (Фізика, хімія, біологія, географія). 6. Що спільного в цих науках? (Всі ці науки вивчають природу). 7. Чим відрізняються між собою ці науки? (Кожна з них пояснює своє коло явищ). Так дійсно, Фізика, хімія, біологія, географія, астрономія — це науки про природу, кожна з яких пояснює певне коло явищ. 8. Як називаються люди, які присвятили своє життя науковим дослідженням? (Люди, які присвятили себе науковим дослідникам називаються вченими). 9. Що вивчають учені-біологи? (Живу природу, рослини, тварини, мікроорганізми). І. Мічурін винайшов нові сорти сільсько¬господарських рослин, перевагу надавав таким рослинам як яблуня. Можливо чули вираз “мічурінські сади” 10. Що вивчають учені-астрономи? (Небесні тіла (зорі, планети). М. Коперник довів обертання Землі навколо Сонця. 11. Що вивчають учені-географи? (Материки, океани, моря, гори, річки). X. Колумб відкрив Америку. 12. Що вивчають учені-фізики? (Рух тіл, звук, світло). І. Ньютон відкрив силу тяжіння 13. Що вивчають учені-хіміки? (Речовини, їх будову, перетворення). Д. Менделєєв створив таблицю хімічних елементів. ( Учитель разом з учнями складає опорну схему)
3. Правила поведінки людини в природі. Людина протягом життя використовує природні скарби: вирубує, видобуває, засмічує, знищує. Крім того, використовує набагато більше ніж потрібно, не замислюючись над тим чи вистачіть природних скарбів наступним поколінням. Дуже часто ми не задумуємось і не помічаємо, що ми самі і наші близькі стають забруднювачами і навіть руйнівниками природи: вирубуємо дерева, засмічуємо територію, миємо машини в річках і озерах, точимо сік берези, руйнуємо пташині гнізда, вбиваємо звірів і птахів.
Людино, ти подивись, що в світі діється Але ж за цим - твоя діяльність криється. Річки розведені стічними водами, Усі ґрунти насичені відходами, Яскрава квітка пахне гербіцидами, А від комах несе інсектицидами.
В природі любимо відпочивати Та після себе залишати: Папір, пакети, пляшки, скло. А в що перетворили джерело? А річку й говорить набридло Її за сміттям і не видно.
Так, дуже часто ми не задумуємось і не помічаємо, що ми самі і наші близькі стають забруднювачами і навіть руйнівниками природи: вирубуємо дерева, засмічуємо територію відпочинку, миємо машини в річках і озерах, точимо сік берези, руйнуємо пташині гнізда, вбиваємо звірів і птахів. Тож давайте з’ясуємо як треба правильно поводити себе в природі, особливо під час відпочинку.. Складемо правила поведінки людини в природі, а допоможуть нам екологічні знаки.
Завдання Скласти правила поведінки в природі. (Учням пропонуються екологічні знаки, які відображають певні правила. Учні пояснюють їх, складаючи відповідне правило. Вчитель коментує кожне правило після відповіді учня).
V. Узагальнення і систематизація знань. ( бесіда). 1. Які науки вивчають природу? 2. Яку загальну назву вони мають? 3. Що називають природознавством? 4. Для чого людині знання про природу
VІ. Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок.
VІ. Домашнє завдання. • Опрацювати матеріал підручника за параграфом 2, повторити параграф 1. • Скласти правила поведінки людей в природі за варіантами: 1. Правила поведінки людей в парку. 2. Правила поведінки людей біля водойм. 3. Правила поведінки людей у лісі. 4. Правила поведінки людей на подвір'ї, вулиці. • Творче завдання виготовити листівку «Правила поведінки людини в природі»
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ
Природознавство — це сукупність наукових знань про природу
ПРИРОДОЗНАВСТВО
• Астрономія (небесні тіла (зорі, планети), • Географія (материки, океани, моря, гори, річки), • Біологія (жива природа), • Фізика (рух тіл, звук, світло), • Хімія (речовини)
Використана література: 1. Васютіна Т.М. Уроки природознавства. 5 клас: Посібник для вчителя.-Тернопіль: Навчальна книга-Богдан,2005.-192 с.
2. Природознавство: 5 клас. І семестр: Методичні атеріали.-К.:Вид.дім "Шкіл. світ": Вид. Л.Галіцина, 2006.- 128с.
Уважаемый
посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный
пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться
либо зайти на сайт под своим именем.
|
Просмотров: 9415 автор: admin
3 мая 2008 Комментарии (0)
|
| природу , природи , знання , науки , поведінки , природі , знань , вивчають , людини , людей , людині , правила , чуттів , органів , потрібні , життєдіяльності , значення , називають , ґрунти , знання |
|
|