УРОК 2З Тема: Практична робота № 5. Визначення сторін горизонту за допомогою Сонця.

УРОК 2З
Тема: Практична робота № 5. Визначення сторін горизонту за допомогою Сонця.
Мета:
• Навчити учнів визначати сторони горизонту за допомогою Сонця.

Завдання:
• перевірити знання учнів з тем «Горизонт», «Орієнтування на місцевості», вивчених у початковій школі;
• продовжувати формувати поняття «основні і проміжні сторони горизонту»;
• навчити учнів орієнтуватися на місцевості за допомогою Сонця;
• розвивати вміння та навички:
• орієнтуватися на місцевості за допомогою небесних світил,
• правильно поводити себе у навколишньому середовищі;
• виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.

Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.

Основні поняття і терміни: орієнтування на місцевості, горизонт, сторони горизонту.

Методи і методичні прийоми:
• словесний (бесіда, розповідь, пояснення, робота з інструкційними картками),
• наочний (демонстрація наочності),
• практичний (виконання практичної роботи).

Обладнання:
• завдання для банку знань.
• обладнання для практичної роботи: зошит, ручка, паличка, інструкційні картки для практичної роботи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Вчитель наголошує на тому, що частина уроку буде проходити на вулиці, поблизу школи, де вони повинні будуть виконати практичну частину уроку (якщо для цього є відповідні умови).

ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Що було задано додому?
• Опрацювати матеріал підручника § 21 ст. 87-91.
• Виконати завдання 1-4 ст. 96 письмово.
2. Чи всі виконали домашнє завдання?
3. Які були труднощі під час його виконання?
4. Перевіримо виконання завдань. (учні, які відповідають отримують кольорові картки: за завдання 1-3 по 2 картки чорного кольору, за завдання 4 – 2 картки коричневого кольору).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
Кожен з нас любить відпочивати, особливо цікавим є відпочинок у природі. Хто не мріє якнайшвидше опинитися за містом, поніжитися сонячним промінням, розкласти багаття та спекти картоплю, відчути запах хвойного лісу, чи взагалі пропливти річкою на човні.
Але під час відпочинку можуть трапитися різні неприємності. Так, наприклад, ідучи вдень по воду чи хмиз, збираючи гриби у лісі, повертаючись ввечері з місця відпочинку додому, ви можете заблукати. Що робити? Як повернутися на місце відпочинку? Як взагалі знайти дорогу додому? Відповідь на всі ці питання одна – треба вчитися орієнтуватися на місцевості за різними ознаками, використовуючи все, що трапляється на вашому шляху. Оскільки ми з вами вивчаємо небесні тіла, то зрозуміло, що ми будемо вчитися орієнтуватися на місцевості за допомогою небесних світил. Перш за все за допомогою Сонця. Це і є завданням нашого сьогоднішнього уроку, тема якого…(Оголошення теми, мети та завдань уроку).
План
(запис на дошці)
1. Визначення сторін горизонту за Сонцем.
2. Визначення сторін горизонту за допомогою годинника.

ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Актуалізація опорних знань.
У початковій школі ви вивчали теми «Горизонт» та «Орієнтування на місцевості». Давайте пригадаємо:
1. Що означає вислів «орієнтуватися на місцевості»? (Використовуючи різні ознаки місцевості визначати сторони горизонту).
2. За чим можна орієнтуватись на місцевості? ( За Сонцем на відкритій місцевості, за зірками та сузір’ями ввечері чи вночі, за мохом в лісі тощо).
3. Що називається горизонтом? (Частина поверхні Землі, яку ми бачимо навколо себе).
4. У вигляді якої геометричної фігури можна зобразити горизонт? (У вигляді кола).
5. Що називається лінією горизонту? (Уявна лінія, де Земля ніби з'єднується з небом).
6. Яку місцевість називають відкритою? (Рівнинна місцевість, де добре видно горизонт і лінію горизонту, немає високих дерев, горбів, гір, будинків).
7. Скільки існує основних сторін горизонту?(Є чотири основні сторони горизонту).
8. Назвіть основні сторони горизонту? (Північ, південь, схід і захід).
9. Як можна скорочено записати сторони горизонту? (Скорочено їх записують двома буквами: північ — Пн., південь—Пд., схід—Сх., захід — Зх.).
За вірні відповіді учні отримують картки різного кольору. Колір картки відповідає складності питання і відповіді учня (повна, чи не повна, обґрунтована, необґрунтована).

2. Визначення сторін горизонту за Сонцем та годинником.
У жаркий сонячний день зорієнтуватися на місцевості можна за допомогою полуденного сонячного світла, визначивши сторони горизонту.
Як саме це зробити? Щоб відповісти на це запитання виконаємо практичну роботу.
учні виконують практичну роботу за інструкціями

V. Узагальнення і систематизація вивченого раніше матеріалу.
Учні набирають банк знань, отримуючи за кожну відповідь картки різного кольору. Колір картки вказує на різний рівень складності відповідей.
• фронтальна бесіда
1. Що таке Всесвіт? Його складові частини?
2. Назвіть відомі вам небесні тіла?
3. Чим планети відрізняються від зірок?
4. Назвіть планети земної групи? Чому вони мають таку назву?
5. Назвіть відомі вам планети – гіганти? Чому їх так називають?
6. До якої групи належить Плутон? Чому?
7. Чим сузір’я відрізняються від Галактики?
8. Які небесні тіла називають астероїдами?
9. Чим особливі комети?
10. Чим відрізняються між собою небесні тіла метеори та метеорити?
11. Чим відрізняються поняття «доба», «рік»?
12. Що таке супутник, їх види? Чим штучний супутник відрізняється від природного?
13. Що таке кратер? Чому на поверхні Місяця багато кратерів? Чи є кратери на Землі?
14. У якому році людина вперше висадилася на Місяці, вперше полетіла у космос?
15. Чим відрізняється місячне затемнення від сонячного?
16. Що називають земною віссю? Що таке полюси?
17. Що таке фаза Місяця? Скільки фаз у Місяця?
18. Чому Місяць зникає з неба, а потім з'являється на ньому?
19. Місяць більш подібний до зірок чи планет? Чому?
20. У який день тривалість дня дорівнює тривалості ночі?
21. Коли найдовший день у році? Коли найкоротший день у році?
За вірні відповіді учні отримують картки різного кольору. Колір картки відповідає складності завдань та відповіді учня (повна чи неповна, обґрунтована чи ні).

• Завдання 1 «Вірю не вірю».
(Учням пропонується позначити вірні твердження. Завдання виконують всі учні письмово).
1. Все, що знаходиться навколо нашої планети і наша планета - Всесвіт.
2. Сучасні астрономи налічують на небі 88 сузірь.
3. Холодними небесними тілами є зірки.
4. Планети – це холодні небесні тіла, які рухаються навколо зірок.
5. Гагарін довів, що ракета – єдиний можливий засіб виходу у космос.
6. Наша планета розташована в галактиці Чумацький шлях.
7. Земля обертається навколо власної осі зі сходу на захід (за годинниковою стрілкою).
8. Рік триває 365 днів та 6 годин.
9. Зміна дня і ночі на планеті пов’язана з рухом планети навколо власної осі.
10. Пори року змінюються тому, що Земля обертається навколо Сонця.
11. 22 грудня найдовший день у році.
12. У той час, коли Сонце знаходиться найвище над земною поверхнею його тінь на Землі найменша.

• Завдання 2
«Визначити планету Сонячної системи за її характеристиками».
Дати відповідь, написавши першу літеру, яка відповідає назві планети. (Завдання виконують всі учні письмово).
1. Найменша планета… (Плутон).
2. Найбільша планета…(Юпітер)
3. Перша планета від Сонця…(Меркурій)
4. Остання планета від Сонця…(Плутон)
5. Планета, на якій існує життя…(Земля)
6. Найспекотніша планета...(Венера).
7. Планета, на якій, як і на Землі відбувається зміна пір року…(Марс).
8. Найяскравіша планета…(Венера).
9. Червона планета… (Марс).
10. Планета, яка обертається навколо Сонця «лежачи на боці»…(Уран).
11. Планета, яка має найпотужнішу систему кілець…(Сатурн).
12. Найхолодніша планета…(Плутон.)
13. Планети, які не мають супутників…(1,2-Меркурій і Венера).
14. Планети, які мають один супутник …(3. 9 – Земля і Плутон).
І варіант 1,3.5,7,9,11,13
ІІ варіант 2,4,6,8,10,12,14.

Робота в групах.
Наступні завдання можна запропонувати виконати в групах, у вигляді змагання. Для цього достатньо поділити клас на три групи (три ряди). Кожний ряд отримує назву. Наприклад, І група (команда) – астероїд, ІІ група(команда) – планета, ІІІ група(команда) – комета.

• Завдання 3 «Третє зайве».
Знайди зайве слово і поясни причину, за якою його необхідно виключити з певного переліку. Кожний учень, який відповідає вірно залишається стояти. Потім вчитель підраховує кількість командних балів за кількістю учнів, які стоять і записує на дошку.
1. Планета, Сонце, квітка.
2. Марс, Плутон, Сонце.
3. Юпітер, Сатурн, Плутон
4. Меркурій, Венера, Юпітер.
5. Телескоп, терези, радіолокатори.
6. Велика Ведмедиця, Чумацький шлях, Андромеда.
7. Сатурн, Місяць, Венера.
8. Сонце, Полярна зірка, Галлея.
9. Місяць, Фобос, Уран.

• Завдання 4
Зобразити на малюнку – схемі основні характеристики планети Сатурн, Юпітер, Нептун.
Три учні (по одному з команди) працюють на дошці одночасно. За завдання учень отримує картку синього кольору. За доповнення – картка чорного кольору. Крім того, кожен учень приносить команді командний бал.

• Гра.
Дев’яти учням (по три від групи) вчитель пропонує встати. Вчитель кожному учню по черзі задає запитання, яке передбачає коротку відповідь. Хто помиляється, той сідає. За кожну вірну відповідь учень отримує картку відповідного кольору. Виграє той, хто залишається, він приносить групі один бал, який вчитель записує на дошці. Гра відбувається у декілька турів, за кожним туром питання ускладнюються.
І тур.
1. Синонім слова «Всесвіт» (Космос).
2. Назва нашої галактики (Чумацький шлях).
3. Модель Землі (глобус).
4. Кількість планет Сонячної системи (9).
5. Штучний супутник Землі (Місяць).
6. Першим винайшов телескоп (Галілео Галілей).
7. Величезне скупчення зірок (Галактика).
8. Зірка , яка найближче розташована до нашої планети (Сонце).
9. Колір Сонця (Жовтий).
ІІ тур.
1. Найвіддаленіша планета від Сонця (Плутон).
2. Планета – крихітка (астероїд).
3. Галлея – це (комета).
4. Найхолодніша зірка має колір (червоний).
5. Холодне небесне тіло, яке рухається навколо певної планети (природний супутник).
6. Червона планета (Марс).
7. Полярна зірка розташована у сузір’ї (Малої Ведмедиці).
8. Розмовляти на Місяці можна тільки за допомогою (жестів).
ІІІ тур.
1. Шлях, який проходить планета навколо Сонця називається (орбітою).
2. Наука, яка вивчає Всесвіт називається (астрономія).
3. Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі — Північну і Південну називається (екватор).
4. Дві протилежні точки на поверхні Землі називають (полюсами)
5. Уявна пряма лінія, навколо якої обертається Земля називається (віссю Землі)
6. Коли тінь Землі закриває Місяць спостерігають (місячне затемнення).
7. Коли Земля, Місяць і Сонце розташовуються у одну лінію спостерігають (сонячне затемнення).
ІV тур.
1. Які види руху здійснює Земля у космосі (орбітальний, осьовий).
2. Зміна дня і ночі пояснюється рухом навколо (власної осі).
3. Зміна пор року пояснюється рухом Землі (навколо Сонця).
4. У комети з’являється хвіст і голова, коли вона (наближається до Сонця).
5. Довжина тіні на Землі обумовлена (висотою Сонця над Землею).
V тур.
1. Парниковий ефект пояснюється присутністю у повітрі (вуглекислого газу).
2. Найбільша температура на планеті Венера пояснюється великою кількістю у атмосфері (вуглекислого газу).
3. Наша Галактика має форму (спіралі).

• Завдання 5 «Виправ помилки».
Учням пропонуються твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити. Відповідають учні по черзі з кожної групи. Ті, що дали вірну відповідь отримують картки відповідного кольору і залишаються стояти. Потім вчитель підраховує кількість командних балів за кількістю учнів, які стоять і записує на дошку.

1. Все, що знаходиться навколо нас називають Всесвітом (навколо нашої планети і наша планета).
2. Найвищу температуру мають планети. (Зорі).
3. Зорі завжди рухаються навколо планет. (Навпаки).
4. Біло-блакитним світяться зорі, які мають найнижчу температуру. (Найвищу).
5. Планети випромінюють власне світло, а зорі його відбивають. (Навпаки).
6. Найбільш відомою галактикою є Велика Ведмедиця (Велика ведмедиця – сузір’я).
7. Велика ведмедиця, Мала Ведмедиця, Чумацький шлях, туманність Андромеди, Водолій – найвідоміші сузір’я. (Чумацький шлях, туманність Андромеди - галактики).
8. Першим космонавтом світу є Леонід Каденюк (першим космонавтом України).
9. Меркурій, Венера та Земля не мають супутників (Земля має супутник - Місяць).
10. Астероїди називають хвостатими зірками (комети).
11. У 1961 році перша людина ступила на поверхню Марса (у 1969 році, на поверхню Місяця).
12. Якщо форма Місяця подібна до літери С, то він росте (старіє).

• Завдання 6 «Географічний міні – практикум».
1. Уявіть, що мандрівник, подорожуючи вночі Австралією, заблукав. За допомогою зірок якого сузір'я він зможе зорієнтуватися на місцевості і як саме? (Полярна зірка (Мала Ведмедиця) завжди розташована на півночі. Якщо стати до неї обличчям то попереду буде північ, позаду - південь, ліворуч – захід, праворуч – схід.).
2. Земля рухається навколо Сонця зі швидкістю 30 км/с. Які наслідки могли б виникнути, якби зменшилася швидкість обертання Землі навколо Сонця до 25 км/с.
Відповідь: Якби її швидкісні зменшилася, незалежно на скільки, то Земля почала би падати на Сонце.
3. Чому у одного з місяців один раз на 5 років змінюється кількість днів з 28 до 29?
Відповідь: Земля робить оберт навколо Сонця за 365 діб та 6 годин, тому для зручності календарним роком вважають рік, який має 365 діб. А з годин, хвилин і секунд, що залишились, через 4 роки до лютого додають ще одну добу. Такий рік називають високосним, у ньому 366 діб.
4. Ви подорожуєте Місяцем. Як треба розмовляти (тихо чи голосно), щоб ви почули один одного?
Відповідь: Ми знаємо, що на Місяці немає повітря, тому звук не може бути переданий. Як би ми не розмовляли, однаково ми не почуємо один одного. Єдиний вихід – розмовляти жестами.
5. Якщо випустити з гармати снаряд зі швидкістю 6 км/с, то чи стане він супутником Землі?
Відповідь: Ні, він впаде на Землю, бо його швидкість менша за першу космічну швидкість 8 км/с.
6. Яку треба надати швидкість тілу, щоб він став супутником Сонця?
Відповідь: Щоб тіло стало супутником Сонця йому треба надати другу космічну швидкість близько 11км/с.
За кожну вірну відповідь учні отримують 2 картки коричневого кольору, що відповідає 1,5 балам. Крім того, кожний учень, який дав вірну відповідь приносить по одному балу для своєї команди. Ці бали вчитель записує на дошку.

• Завдання 7 «Гра в хрестик - нулик»
Знайди вірний варіант відповіді (по горизонталі, вертикалі чи діагоналі)
1.

Плутон 1 астероїд 2 3 Нептун

Місяць 4 Фобос 5 6 Деймос

Сонце 7 Сатурн 8 9 Марс

Вірний варіант відповіді - 4,5,6. Штучні супутник
2.

Меркурій 1 астероїд 2 3 Сонце

Козеріг 4 Венера 5 6 Плутон

Сатурн 7 Галлея 8 9 Земля

Вірний варіант відповіді - 1,5,9. Планети земної групи Сонячної системи.

3.

Плутон 1 Юпітер 2 3 Земля

Меркурій 4 Сатурн 5 6 Уран

Венера 7 Нептун 8 9 Марс

Вірний варіант відповіді: 2,5,8 – планети земної групи
Учень, який дає вірну відповідь отримує картку синього кольору і приносить команді командний бал.

• Гра «Хто таке, що таке»
Шести учням (по два від команди) вчитель пропонує встати. Вчитель кожному учню по черзі називає слово, учень пояснює, що воно означає. Хто помиляється, той сідає. За кожну вірну відповідь учень отримує картку відповідного кольору. Виграє той, хто залишається, він отримує додатковий бал для команди, який вчитель записує на дошку.
1. Сонце (зірка).
2. Велика Ведмедиця (сузір’я).
3. Сатурн (планета).
4. Астероїд (планета крихітка).
5. Каденюк (перший космонавт України).
6. Комета (небесне тіло з хвостом і головою).
7. Місяць (природний супутник).
8. Гагарін (перший космонавт світу).
9. Полярна (зірка).
10. Чумацький шлях (Галактика).
11. Екватор (умовна лінія).
12. Сатурн (планета).
13. 1961 рік (людина вперше полетіла у космос)
14. Фобос (природний супутник).
15. 365 (рік).
16. 1969 рік (людина вперше висадилася на Місяць).
17. Метеорит (небесне тіло).
18. Галлея (комета).
19. Дейл Армстронг (людина, яка першою висадилася на Місяць).
20. 24 години (доба).
21. Галілео Галілей (астроном, першим зробив телескоп).
22. Обсерваторія (лабораторія, де досліджують Всесвіт).
23. Астрономія (наука, що вивчає Всесвіт).
24. Копернік (астроном, довів, що Земля обертається навколо Сонця.)

• Завдання 8 «Біологічні цукерки».
Цукерка № 1, 2 Планети Сонячної системи.

У заздалегідь зроблену цукерку на окремому папері пишуть назву планети і вкладають всередину + символічний приз.
Учню пропонують відгадати назву планети, яка входить до складу Сонячної системи. Він може задати п’ять питань, на які вчитель відповідає так чи ні. Отримує символічний приз той, хто відгадає назву планети + картку синього кольору та чорного кольору.
Наприклад, планета, яку треба відгадати Сатурн
1. Планета земної групи? Ні.
2. Планета – гігант? Так
3. Має найбільші розміри? Ні.
4. Має потужну систему кілець? Так
5. Планета Сатурн? Так.

Цукерка № 3 Тіло Сонячної системи.

У заздалегідь зроблену цукерку на окремому папері пишуть назву тіла Сонячної системи (Сонце, планета, астероїд, комета, метеор, метеорит) і вкладають всередину + символічний приз.
Учню пропонують відгадати назву тіла, яке входить до складу Сонячної системи. Він може задати п’ять питань, на які вчитель відповідає так чи ні. Отримує символічний приз той, хто відгадає назву планети +картку синього та чорного кольору +командний бал.
Наприклад, небесне тіло комета.
1. Випромінює власне світло? Ні.
2. Належить до малих небесних тіл? Так.
3. Належить до метеорних тіл? Ні.
4. Має хвіст і голову? Так.
5. Це комета? Так.
Кожний учень приносить додатковий бал команді, який вчитель записує на дошку.

• Гра – естафета «Що більше».
Кожна команда отримує завдання, яке складається з двох під завдань. Завдання починають виконувати одночасно, починаючи з першої парти і передаючи на наступну. Завдання вважається завершеним тільки тоді, коли остання парта виконує останнє під завдання.
Завдання
Що більше? Щоб відповісти на запитання достатньо поставити знак  (менше) чи  (більше).
1. Галактика Всесвіт
2. Велика Ведмедиця Полярна зірка
3. Чумацький шлях Велика Ведмедиця
4. Астероїд Юпітер
5. Сатурн Земля
6. Метеорит Юпітер
7. Сонячна система Галактика
8. Сонце Плутон

VІ. Підведення підсумків уроку.
• Підраховуються бали командної гри. Кожний член команди, яка набрала більшу кількість балів дописує у індивідуальну картку банку знань додаткові 2 бали.
• Всі бали отримані на уроці, у вигляді кольорових карток учні записують у індивідуальну картку банку знань.

VІ. Домашнє завдання
1. Домалювати малюнок схему, обмінявшись малюнками міні – схемами. Малюнок повинен мати всі 9 планет Сонячної системи. Можна пофантазувати і домалювати інші тіла Сонячної системи.
2. Повторити § 17 – 22, підготуватися до уроку-узагальнення.

Використана література:
1. Васютіна Т.М. Уроки природознавства. 5 клас: Посібник для вчителя.-Тернопіль: Навчальна книга-Богдан,2005.-192 с.
2. Природознавство: 5 клас. І семестр: Методичні атеріали.-К.:Вид.дім "Шкіл. світ": Вид. Л.Галіцина, 2006.- 128с.
Т.Г Гільберг, Л. мирна, В. Проценко. завдання для перевірки навчальних досягнень учнів з курсу "Природознавство" 5 клас. - тернопіль: ФОП Кошлатий Є.А., 2005. - 72 с.





Вам сподобалася ця інформація?



Поділіться з друзями

Автор сайту не несе відповідальності за рекламні матеріали, розміщені на сайті. Переходьте по ним на ВЛАСНИЙ РИЗИК.
Копіювання матеріалів з сайту суворо заборонено!