УРОК 18 Тема: Дослідження всесвіту людиною.

УРОК 18
Тема: Дослідження всесвіту людиною.
Мета:
• сформувати в учнів знання про дослідження всесвіту людиною.
Завдання:
• сформувати в учнів систему знань про історію вивчення Всесвіту;
• продовжувати розвивати вміння та навички:
• працювати з підручником та додатковою літературою, порівнювати, аналізувати, вибирати головне, робити висновки;
• виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття і терміни: обсерваторії, телескоп, штучний супутник.

Методи і методичні прийоми:
• словесний (бесіда, розповідь, пояснення, робота з підручником),
• наочний (демонстрація наочності),

Обладнання:
• фотографії космічних апаратів,
• фотографії вчених, які вивчали та вивчають всесвіт.
• підручник.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.
1. Що було задано додому?
• Опрацювати матеріал підручника § 17, 18 ст. 74-82.
• Виконати завдання 1 - 3 письмово ст. 81, 5-7- усно.
• Чи всі виконали домашнє завдання?
2. Які були труднощі під час його виконання?
3. Перевіримо виконання завдань. (учні, які відповідають отримують картки відповідного кольору)

2. Опитування попереднього матеріалу
Учні набирають банк знань, отримуючи за кожну відповідь картки різного кольору. Колір картки вказує на різний рівень складності відповідей.
• фронтальна бесіда
1. Що таке Всесвіт?
2. З чого складається Всесвіт?
3. Які тіла називають небесними?
4. Назвіть відомі вам небесні тіла?
5. Які небесні тіла називають планетами?
6. Скільки планет утворює Сонячну систему?
7. Назвіть планети земної групи? Чому вони мають таку назву?
8. Назвіть відомі вам планети – гіганти? Чому їх так називають?
9. До якої групи належить Плутон? Чому?
10. Що таке зорі?
11. Чим зорі відрізняються від планет?
12. Що таке Сонце? Чому?
13. Чи може людина потрапити на поверхню зорі? Чому?
14. Чи світяться зорі вдень? Тоді чому їх не видно?
15. Що таке сузір’я?
16. Скільки сьогодні відомо сузірь? (88)
17. Що таке галактика?
18. В якій галактиці знаходиться наша планета?
19. До якого сузір’я належить полярна зірка? Вона особлива ? (Завжди на півночі).
20. Як за допомогою полярної зірки зорієнтуватися у просторі?
За вірні відповіді учні отримують картки різного кольору. Колір картки відповідає складності завдань.

• Завдання
Вірю не вірю
(учням пропонується позначити вірні твердження. Завдання виконують всі учні письмово).
1. Все, що знаходиться навколо нашої планети і наша планета - Всесвіт.
2. Тіла Всесвіту – це небесні тіла.
3. Простір між небесними тілами заповнений рідиною та космічним пилом.
4. Холодними небесними тілами є зірки.
5. Колір зірки обумовлюється її температурою.
6. Найгарячіші зірки – жовтого кольору.
7. Планети – це холодні небесні тіла, які рухаються навколо зірок.
8. Наша планета розташована найближче до Сонця.
9. Величезні скупчення зірок називають сузір’ями.
10. Наша планета розташована в галактиці Чумацький шлях.

• Завдання
Третє зайве.
Знайди зайве слово і поясни причину, за якою його необхідно виключити з певного переліку.
1. Планета, Сонце, камінь.
2. Марс, Венера, Сонце.
3. Юпітер, Нептун і Плутон
4. Меркурій, Венера, Юпітер.
5. Телескоп, терези, радіолокатори.
6. Зірка, Всесвіт, планета.
7. Велика ведмедиця, Чумацький шлях, Мала ведмедиця

• Завдання
Допиши речення. (Термінологія)
Завдання виконують всі учні письмово
1. Безмежний простір з небесними тілами газом і пилом називають …(Всесвітом).
2. Наукові лабораторії де вивчають Всесвіт називають… (обсерваторії).
3. Холодні небесні тіла, що обертаються навколо зірок і не випромінюють власного світла…(планети).
4. Розжарені небесні тіла, що випромінюють світло… (зорі).
5. Невелике скупчення зірок …(сузір’я).
6. Величезне скупчення зірок… (Галактика).
7. Наука, яка вивчає Всесвіт …(астрономія)
8. Прилади, які дозволяють досліджувати всесвіт називають …(астрономічними).
І варіант 1,3,5,7
ІІ варіант 2,4,6,8.


• Завдання
Виправ помилки.
Учням пропонуються твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та ви правити.
1. Все, що знаходиться навколо нас називають Всесвітом (навколо нашої планети і наша планета).
2. Наука, яка вивчає Всесвіт називається хімією. (Астрономією).
3. Найвищу температуру мають планети. (Зорі).
4. Зорі завжди рухаються навколо планет. (Навпаки).
5. Найближчою до Землі планетою є Сонце. (Зорею).
6. Біло-блакитним світяться зорі, які мають найнижчу температуру. (Найвищу).
7. Планети випромінюють власне світло, а зорі його відбивають. (Навпаки).
8. Всесвіт – це сукупність сузірь, а сузір’я – сукупність галактик. (Навпаки. Всесвіт – сукупність галактик, а галактики – сукупність сузірь).
9. Найбільш відомою галактикою є Велика Ведмедиця (Велика ведмедиця – сузір’я).
10. Велика ведмедиця, мала ведмедиця, Чумацький шлях, туманність Андромеди, Водолій – найвідоміші сузір’я. (Чумацький шлях, туманність Андромеди - галактики).

• Географічний практикум
Уявіть, що мандрівник, подорожуючи вночі Австралією, заблукав. За допомогою зірок якого сузір'я він зможе зорієнтуватися на місцевості і як саме? (Полярна зірка (Мала Ведмедиця) завжди розташована на півночі. Якщо стати до неї обличчям то попереду буде північ, позаду - південь, ліворуч – захід, праворуч – схід.).

• Завдання
Гра в хрестик нулик
Знайди вірний варіант відповіді (по горизонталі, вертикалі чи діагоналі)


олівець 1 астероїд 2 3 лінійка

планета 4 зірка 5 6 метеорит

зошит 7 штатив 8 9 стілець

Вірний варіант відповіді - 4,5,6.

ІІ варіант

Меркурій 1 астероїд 2 3 Сонце

Козеріг 4 Венера 5 6 Плутон

Сатурн 7 телескоп 8 9 Земля

Вірний варіант відповіді - 1,5,9.


Завдання: Вірю, не вірю, допиши речення – виконуються обов’язково, інші – за розсудом вчителя залежно від рівня підготовленості учнів.


3. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
На попередньому уроці ми здійснили уявну подорож Всесвітом, і, напевно, хтось із вас хотів би, щоб ця подорож була реальною. У наш час це бажання перестає здаватися фантастичним. Космічні кораблі подорожують Сонячною системою. Американський космічний апарат «Вояджер-2» (у перекладі — «мандрівник») не лише дістався далеких планет, але вже знаходиться за межами Сонячної системи. Космічні апарати, що пілотуються людьми, виводяться на навколоземну орбіту, а в 1969 р. американські астронавти висадилися на Місяці. Але шлях цей був нелегким. Ще в середині XIX ст. вчені не могли відповісти на запитання, як здійснити космічні польоти! І тільки на межі XIX і XX ст. декілька вчених наблизились до розв'язання цієї проблеми.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як мрія людства — подолання земного тяжіння — стала реальністю, як людина освоює навколоземний простір і вивчає космос.
План (запис на дошці)
1. Астрономічні спостереження з Землі.
2. Запуск супутників та не пілотованих апаратів.
3. Політ людини у космос.

4. Вивчення нового матеріалу
1. Астрономічні спостереження з Землі.
• Що ми вивчали на попередньому уроці?
(на попередньому уроці ми вивчали Всесвіт, його структуру, небесні тіла).
• Що таке Всесвіт?
(Всесвіт — це безмежний космічний простір з небесними тілами, газом і пилом).
• Як люди здобували знання про Всесвіт?
Здавна люди спостерігали за небесними тілами, замислювалися над тим, як існує все те, що недосяжне. Проте, ви розумієте, що вивчати та досліджувати навколоземний простір неозброєним оком неможливо. Тому, зрозуміло, що початком дослідження всесвіту можна вважати той час, коли з’явилися перші астрономічні прилади, які дозволили ближче ознайомитися з небесними тілами, які знаходяться навколо нас.
Першим астрономічним приладом був телескоп — прилад, що давав змогу бачити предмети на небі, невидимі неозброєним оком (Робота з підручником мал. 81 ст. 76). Сконструював перший телескоп італійський учений Галілео Галілей (Робота з підручником мал. 82 ст. 76).
Замислюючись над будовою Всесвіту, давні учені вважали, що Сонце, Місяць і тисячі небесних тіл прикріплені до «небесної тверді». Вона обертається навколо Землі, що є центром Всесвіту. Декілька століть тому було зроблено два відкриття, які змінили уявлення людей про будову Всесвіту.
Перше відкриття — Земля обертається навколо Сонця, разом із Землею навколо Сонця обертаються небесні тіла — планети (польський астроном Миколай Копернік (1473-1543). ( Робота з підручником мал.. 82 стор.76.) .
Друге — у середині XVII століття італійський учений Галілео Галілей (мал.80 стор 76), спостерігаючи у телескоп власної конструкції (мал.. 81 стор. 76) планету Юпітер, виявив чотири невеликих небесних тіла, що оберталися навколо неї.
Відкриття Коперника та Галілея дали змогу людству зробити важливий крок до розуміння будови частини позаземного простору, яка називається Сонячною системою.
Сьогодні Всесвіт вивчають в обсерваторіях. Ми вже знаємо, що це наукові лабораторії обладнані сучасним астрономічним обладнанням. Сьогодні у світі їх налічується близько 400.
В Україні провідними є головна астрономічна обсерваторія НАН України (1944 р.), інститут радіоастрономії з його унікальним декаметровим телескопом УТР – 2 під Харковом, Кримська астрофізична обсерваторія (1950 р.).
Довгий час їх будували поблизу чи в населених пунктах, а з 19 ст. їх почали будувати на гірських вершинах. Серед найбільших і найвідоміших: обсерваторія Мауна – Кеа, на вершині древньої вулканічної гори з тією ж назвою о. Гавайї (4215 м, 1990 р.), англійська АО на о. Ла – Пальма (2327м, 1986 р.), американська АО Лас – Компанас (2280 м, 1976 р.) у Чилі, там же європейська АО Ла – Сілла (2347 м, 1976 р.). Проте, чи завжди вони були такими потужними та могутніми? Дещо з історії…
У Великій Британії на рівнині Сомбері знаходиться одна з найдавніших споруд кам'яного віку— Стоунхендж, який називають восьмим чудом світу. Ця споруда має форму кільця з вертикально вритих у землю величезних тесаних кам'яних стовпів. Висота кожного стовпа — приблизно три людських зрости, маса — близько 25 т. Зверху кільце стовпів перекрито горизонтальними плитами, всередині кільця виділяються п'ять вузьких арок на зразок бійниць. Збоку від усієї споруди, за основним кам'яним кільцем, встановлений особливий «п'яточний камінь». Якщо дивитися з центра Стоунхенджа, то саме над цим каменем сходить Сонце в день літнього сонцестояння.
Камені Стоунхенджа вказують на точки сходу і заходу Сонця на небосхилі в дні сонцестоянь і рівнодень, так само позначені в Стоунхенджі точки сходу і заходу Місяця.
Найбільшим науковим центром античного світу було місто Александрія. Саме там у II ст. жив і працював найбільший з астрономів давнини Клавдій Птолемей. Він систематизував усі попередні астрономічні знання і виклав їх в унікальній праці «Велика математична будова астрономії в XIII книгах».
Отже першим етапом розвитку досліджень Всесвіту можна вважати астрономічні спостереження за небесними тілами з Землі. Ці спостереження мали суттєве значення раніше. Актуальними вони є і сьогодні.

2. Запуск космічних супутників.
Але, астрономічних спостережень з землі було недостатньо. Людину притягував позаземний простір. Людина прагнула вивчати Всесвіт безпосередньо за межами Землі.
• Як ви гадаєте, чому більшість тіл, що є на землі перебувають на її поверхні, а не рухаються у повітрі? (Існує тяжіння Землі, яки притягує всі тіла до її поверхні).
Так, дійсно, саме земне тяжіння землі зумовлює притягування до себе всіх тіл. Проте якщо тілу надати швидкості близько 8 км/с, то він не впаде на Земну поверхню, а обертатиметься навколо Землі, тобто перетвориться на її штучний супутник. Таку швидкість називають першою космічною швидкістю. Рухаючись із другою космічною швидкістю (близько 11 км/с), тіло долає силу тяжіння Землі і стає супутником Сонця — штучною планетою.
У XIX і XX ст. вчені різних країн вивчали можливість подолати земне тяжіння і здійснити космічний політ.
Значне місце в розробці питань позаземних польотів належить російському вченому Костянтину Едуардовичу Ціолковському (1857—1935), якого часто називають піонером космонавтики. Саме він довів, що єдино можливий засобом виходу в космічний прості є ракета. Ціолковський розробив основу сучасної ракетно-космічної техніки — теорію реактивного руху.
Перший запуск ракети з рідким паливом у березні 1926 р. здійснив американець Роберт Годдард: за 2,5 секунди польоту ракета пролетіла 56 м із середньою швидкістю 103 км/год.
Поштовхом для подальшого розвитку ракетобудування стало застосування ракет під час Другої світової війни.
Арсенал бойових ракет у повоєнний час видозмінювався і пристосовувався саме до запуску у верхні шари атмосфери.
У 1957—1958 рр. очікувався черговий сплеск сонячної активності. Саме в цей період для вивчення Землі та навколоземного простору вчені всього світу об'єднали зусилля в проведенні Міжнародного геофізичного року. Протягом року дослідницькі геофізичні ракети з'явилися не тільки в СРСР і США, але й в Австралії, Канаді, Франції, Японії. У рамках Міжнародного геофізичного року 4 жовтня 1957 року о 22 годині 28 хвилині за московським часом з космодрому Байконур (СРСР) був запущений перший у світі штучний супутник Землі.
Що являв собою цей супутник?
«Супутник-1» — це куля діаметром 58 см і вагою 83,6 кг. Він знаходився на навколоземній орбіті 92 дні, після чого згорів у щільних шарах атмосфери.
З цієї знаменної дати і почалося безпосереднє освоєння Всесвіту за межами нашої планети. Так, це був тільки початок.
14 вересня 1959 р., радянська автоматична станція «Луна-1», подолавши земне тяжіння, попрямувала до Місяця. Ці польоти були здійснені на ракетах, сконструйованих під керівництвом Сергія Корольова (1906-1966), який народився і навчався на Україні.
У 1961 р. радянська станція, названа на ім'я досліджуваної планети— «Венера-1», зібрала інформацію за допомогою космічних зондів.
Потім відбулися польоти спочатку до Меркурія та Марса, а потім і до інших планет. Так, у 2004 році американські супутники здобули багато нових фактів про планету Марс. Нині кількість запущених космічних апаратів досягла кількох тисяч.
Рекорд тривалості роботи в космічному просторі належить американській автоматичній станції «Вояджер-2», яку було запущено в 1977 р. Вона пройшла неподалік від Юпітера, Сатурна, Урана, 12 років потому досягла Нептуна. Потім вийшла за межі Сонячної системи, і зв'язок з нею було втрачено. Однак декілька років тому локатори отримали сигнал «Вояжера - 2» вже з-за меж Сонячної системи: станція продовжує дослідження далекого космосу.
Отже, другим етапом розвитку досліджень Всесвіту можна вважати запуск космічних супутників, не пілотованих апаратів, обладнаних приладами для вивчення землі і космосу.

3. Політ людини в космос.
Проте і цього людині було недостатньо. Людина прагнула сама опинитися у позаземному просторі, відчути під ногою тверду структуру планети, відчути на дотик те, що є недосяжним.
Щоб прокласти дорогу до космосу, потрібно було розв'язати безліч проблем, в тому числі й підготувати майбутніх космонавтів. Безумовно, найпідготовленішими до цієї професії були льотчики-випробувачі і льотчики військової авіації. Саме з них були сформовані перші загони космонавтів у СРСР і США.
12 квітня 1961 р. космічний корабель «Восток» прийняв на борт пілота, який першим в історії людства здійснив політ у космос.
• Чи відомо вам ім’я людини, яка першою здійснила політ у позаземний простір? (Ю.О. Гагарін).
Так, дійсно, ім 'я цієї людини знає вся планета: Юрій Олексійович Гагарін. (Робота з підручником мал..84 ст. 77). Маса корабля «Восток» разом з пілотом становила 4725 кг. Найбільша віддаленість від поверхні Землі під час польоту дорівнювала 327 км. За 108 хвилин корабель здійснив повний оберт навколо Землі. День 12 квітня проголошено Всесвітнім днем авіації і космонавтики.
Завдання 1
Запишіть у зошиті дві дати.
• 4 жовтня 1957 р.— запуск першого у світі штучного супутника Землі, початок космічної ери.
• 12 квітня 1961 р. — перший політ людини в космос, Всесвітній день авіації і космонавтики.
Іншою «космічною державою» Землі є Сполучені Штати Америки. У розвитку космонавтики США видатну роль відіграв німецький конструктор Вернер фон Браун. Під його керівництвом було створено найбільшу у світі ракету-носій «Сатурн - V», що доставила американських астронавтів на Місяць. 20 липня 1969 р. командир екіпажу космічного корабля «Аполлон-11» Ніл Армстронг повільно опустився на Місяць. «Один невеликий крок для людини — і який величезний стрибок для всього людства»,— перші слова, вимовлені ним на Місяці. (Робота з підручником мал.85 ст. 77).
З липня 1969 р. по грудень 1972 р. американці здійснили шість успішних посадок на Місяць, у ході яких на поверхні супутника Землі побували 12 астронавтів.
Рівно через 20 років після польоту Гагаріна в США розпочалися льотні випробування транспортного космічного корабля багаторазового використання серії «Спейс шатл» («Космічний човник»). Перша серія «човників» складалася з чотирьох космічних кораблів «Колумбія», «Челенджер» («той, що дерзає»), «Дискавері» («відкриття») та «Атлантіс».
У кінці 1980-х років у СРСР було створено і випробувано аналогічну ракетно-космічну систему човників серії «Буран» і «Енергія».
На кораблі «Колумбія» здійснив політ у космос перший представник незалежної України — Леонід Каденюк. (Робота з підручником мал. 86 ст. 77)
Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 р. У 1976 р. він був відібраний у групу космонавтів при Центрі підготовки космонавтів імені Юрія Гагаріна. У 1978-1983 рр. Л. Каденюк служив космонавтом-випробувачем і льотчиком-космонавтом у групі космічних систем багаторазового використання, пройшов підготовку з проведення польотних наукових експериментів (тренування з техніки виживання, роботи у відкритому космосі).
Леонід Каденюк одним з перших був відібраний у групу космонавтів Національного космічного агентства України в 1996 р. У листопаді 1996 р. призначений фахівцем-дослідником у Спільному українсько-американському експерименті, пройшов курс підготовки в Космічному центрі імені Джонсона і був основним фахівцем-дослідником на борту космічного корабля «Колумбія» (19 листопада — 5 грудня 1997 р.).
Завдання
Запишіть у зошит наступні дати:
• 20 липня 1969 року — перша людина ступила на поверхню Місяця;
• 19 листопада — 5 грудня 1997 року — політ у космос першого представника незалежної України.
Отже, третім етапом дослідження всесвіту є політ людини у космос.
Дослідження всесвіту триває. Розробки вдосконалених космічних апаратів ведуться сьогодні в різних країнах. Зазираючи в майбутнє, людство мріє про космічні міста, про постійні діючі бази на Місяці і Марсі, про подорожі до найближчих зірок і, можливо, до інших галактик. Проте, це тільки мрії. Але можливо колись у майбутньому вони здійсняться і саме ваші діти, чи діти ваших дітей будуть до цього причетні.


5. Узагальнення і систематизація вивченого.
Бесіда
1. Перелічите основні етапи дослідження Всесвіту? (1. Астрономічні спостереження з землі. 2. Запуск супутників і не пілотованих космічних апаратів. 3. Політ людини у космос).

2. Які два відкриття змінили уявлення людей про будову Всесвіту? ? (Перше відкриття Миколаєм Коперніком того, що Земля обертається навколо Сонця, разом із Землею навколо Сонця обертаються й інші планети. Друге —відкриття Галілео Галілеєм того, що чотири невеликих небесних тіла обертаються навколо Юпітера).

3. Які дати , на ваш розсуд, слід запам’ятати?
• (4 жовтня 1957 р.— запуск першого у світі штучного супутника Землі, початок космічної ери.
• 12 квітня 1961 р. — перший політ людини в космос, Всесвітній день авіації і космонавтики.
• 20 липня 1969 року — перша людина ступила на поверхню Місяця;
• 19 листопада — 5 грудня 1997 року — політ у космос першого представника незалежної України.

4. Яке практичне значення космічних досліджень? (За допомогою космічних приладів можна стежити за погодою, фотографувати ділянки Земної поверхні, використовувати для телевізійного і телефонного зв'язку, для вивчення природних багатств Землі).

5. Що називають другою космічною швидкістю? (Швидкість приблизно 11 км/с, при якій предмет, випущений з поверхні Землі, не впаде на неї, а обертатиметься навколо Сонця).

6. Якщо випустити з гармати снаряд зі швидкістю 6 км/с, то чи стане він супутником Землі? (Ні, він впаде на Землю, бо його швидкість менша за першу космічну швидкість).

6. Підбиття підсумків уроку
• Висновки:
4. Всі дослідження Всесвіту можна об’єднати у три групи:
1. Астрономічні спостереження з землі в обсерваторіях за допомогою астрономічних приладів.
2. Запуск супутників і не пілотованих космічних апаратів як орбітального, так і міжпланетного радіуса дії.
3. Політ людини у космос.

5. Перший у світі штучний супутник Землі «Супутник-1» був запущений у 1957 році і став початком космічної ери.

6. Першою людиною, яка полетіла у космос на космічному кораблі «Восток» був Ю.О. Гагарін.

7. Першим представником незалежної України в космосі став учасник польоту корабля «Колумбія» Леонід Каденюк.
• Бесіда
1. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
2. Що вам найбільше сподобалось на уроці?
3. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?

• аргументація оцінок.
Оцінки оголошуються на наступному уроці, після підрахунку банку знань кожного учня.

7. Домашнє завдання
• Опрацювати матеріал підручника § 17.
• Виконати завдання 1-3 на стор. 78 письмово, 5,6,7 - усно.
• Підготувати невелике повідомлення про одну з планет Сонячної системи.


Використана література:
1. Васютіна Т.М. Уроки природознавства. 5 клас: Посібник для вчителя.-Тернопіль: Навчальна книга-Богдан,2005.-192 с.
2. Природознавство: 5 клас. І семестр: Методичні атеріали.-К.:Вид.дім "Шкіл. світ": Вид. Л.Галіцина, 2006.- 128с.
Т.Г Гільберг, Л. мирна, В. Проценко. завдання для перевірки навчальних досягнень учнів з курсу "Природознавство" 5 клас. - тернопіль: ФОП Кошлатий Є.А., 2005. - 72 с.





Вам сподобалася ця інформація?



Поділіться з друзями

Автор сайту не несе відповідальності за рекламні матеріали, розміщені на сайті. Переходьте по ним на ВЛАСНИЙ РИЗИК.
Копіювання матеріалів з сайту суворо заборонено!